Oferty pracy – Project management

Wśród ofert pracy w branży IT – technologii informacyjnej, można zauważyć obco brzmiące określenie – project management. Project manager to osoba, która kieruje jakimś prowadzonym w danej firmie projektem. Jest to człowiek, który ma współpracować z klientem w zakresie wymaganych przez niego aspektów, a także kierować zespołem pracowników wykonujących prace projektowe. Poza tym, cała odpowiedzialność za powodzenie (lub nie) wykonywanego projektu spoczywa właśnie na barkach managera. Zazwyczaj powinien także monitorować, kontrolować i raportować postępy prac.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wśród wymagań pracodawców w stosunku do potencjalnego pracownika jest zazwyczaj minimum kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów, wykształcenie związane z dziedziną IT, a także zarządzeniem. Do praktycznych umiejętności należy zaliczyć także zdolność do planowania pracy, kierowania zespołem, umiejętności analityczne, interpersonalne. Ważne są również cechy charakteru pozwalające na efektywne działanie w stresie, pod presją czasu. Oczywiście priorytetem będzie także znajomość zagadnień, które wiążą się z analizą, dokumentowaniem wymagań na przykład dla tworzenia systemów informatycznych. Konkretne zadania project managera będą zależały od dokładnej specyfiki firmy. Pewne jest jednak to, że zarobki takiego pracownika są wysokie.

Podobnie jak pozycja zawodowa – project manager  jest kierownikiem projektu, więc osobą zarządzającą podwładnymi. Oczywiście odpowiedzialność takiego pracownika jest ogromna, ponieważ to od jego działań zależy „życie” wykonywanego projektu.  Czasami długość pracy takiej osoby w firmie zależy od czasu realizacji projektu – po jego zrealizowaniu project manager delegowany jest do pracy przy innym przedsięwzięciu. W Internecie znajdują się oferty pracy związane z tym zakresem. Większość z nich napisana jest w języku angielskim, ponieważ jednym z podstawowych wymagań wobec kandydatów na stanowisko project managera jest doskonała znajomość tego języka – zwłaszcza, jeżeli praca miałaby być w firmie zagranicznej lub międzynarodowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *