Oferty pracy – Helpdesk i suport

Branża związana z technologią informacyjną jest bardzo szeroka, składa się z wielu działów. Jednym z nich jest zakres nazywany helpdesk i suport. Te nazwy, zaczerpnięte z języka angielskiego, można przetłumaczyć jako biuro pomocy i wsparcia. W branży IT, pracownik takiego działu ma bardzo określone zadania. Do jego kompetencji należy przyjmowanie zgłoszeń od użytkowników oraz bezpośrednie wsparcie techniczne, serwisowanie i utrzymanie wszelkich systemów, szybkie rozwiązywanie pojawiających się problemów i usterek, wykonywanie raportów z działalności naprawczej.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Praca takiej osoby często jest nielimitowana czasowo, niektóre firmy wymagają pełnej dyspozycyjności – jeżeli w systemie firmy zdarzy się usterka w nocy – pracownik takiego działu musi ją naprawić. Jedną z cech potencjalnych kandydatów na takie stanowisko jest odpowiedzialność i rzetelność. Wszelkie prace należy wykonywać szybko i dobrze. Oczywiście znajomość języka angielskiego jest kwestią podstawową. Niektóre firmy z branży IT mają w swoich systemach specjalny program helpdesk, którym zarządza pracownik. Taki program selekcjonuje na przykład pytania od użytkowników, kieruje je do odpowiednich pracowników (kategoryzowanie problemów według stopnia ważności). Wówczas dział suportu jest zazwyczaj rozbudowany i wielopoziomowy – część pracowników zajmuje się problemami złożonymi, inni – prostymi.

Wśród obowiązków pracownika helpdesk i suport, można znaleźć w Internecie następujące stwierdzenia: efektywny monitoring, wsparcie, kontrola, zabezpieczanie procesów w celu poprawnego działania, rozwiązywanie zapytań,  usprawnianie działa systemu, i tak dalej. Idealny pracownik takiego działu powinien posiadać zdolności analityczne, znajomość wielu programów, systemów, umiejętność tworzenia dokumentacji, ale także zdolności interpersonalne. Ta ostatnia cecha przydaje się wówczas, kiedy pracownik helpdesk i suport ma w swoich obowiązkach przeprowadzanie szkoleń i instruktaży, a także bezpośrednią współpracę z klientami firmy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *